Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Doradca Finasowy

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najkrótszy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Organizacji Europejskiej, Donald Trump przegra wraz z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… zdobytym w istoty zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to wydarzenia, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie był pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, istnieje ostatnie „układ mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są to jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najważniejszym zysku – szokujące dla świata – to też trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem istotnym będzie istotna zmiana status quo. Rok bieżący podobno istnieć jak wielkie wahadło, wydobywające się w zakresie przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki finansowej i finansowej, a ponadto – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki świadczyło to szybką porażkę populizmu, zastąpionego dążeniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do tworzenia polityki mogłoby wtedy oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich skórę w zakresie kosztów związanych z bazą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w istoty zielonej oraz czarnej działalności
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Połączonych w stosunku z brakiem zwrotu z inwestycji w ostatnim sektorze, skorzystają z okazji i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w prostych krajach. Zbiegnie się wtedy w okresie z kolejną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie ostatnie zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich sytuacji i szukanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na większe ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to wyjątkowym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, lecz także dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. opierał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Również w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt za wielkiego szumu medialnego i złych zwrotów z inwestycji. Lecz w granicę kolejnych zobowiązań w zakresie polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jak najprawdziwszy na świecie dostawca branego w pojazdach palladu, a w 2019 r. odnotowującego same z najzdrowszych sukcesów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w całości rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na przeszkoda eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w rezultacie zwiększonego popytu oraz większych wartości oraz również jak w wypadku Rosnieftu ceny jego działalności wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) znacznie w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie chociaż w Stopniach Zjednoczonych, a również na wszystkim świecie zawarto na zbyt biliony USD w formie kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz większych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z koncentracji na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w niskich rejonach skali, a deficyty w Stopniach Związanych są szerokie i stale rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w sposób przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansie na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace i ceny zaczną szybko być w granicę, jak projekty będą przekonywać do gospodarki, jak na ironię z początku niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z kolei koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, gdy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na stany (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z ważnym kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z trudnym otoczeniem ekonomicznym i fizycznym, charakteryzującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co jeszcze dużo obniży stopę zwrotu z kapitału innego banków – oraz konkurencją ze strony przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup natomiast na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej komunikująca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy okres może znacznie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia działań oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę ekonomiczną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w szybkim czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, oraz do kraju roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z starej recesji kredytowej. Od obecnego momentu na sektor ten wpływały negatywnie dwie duże siły. Ważną z nich stanowił wzrost produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i szybkie wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie miała miejsce istna amerykańska rewolucja w terenie produkcji ropy z łupków, w rezultatu której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był żyjący kapitał delikatny i powszechny będący za walką ze zmianami klimatycznymi, powodujący przełomowy wzrost popytu na siłę odnawialną. W wyniku niższych opłat oraz unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – oraz będzie ostatnie razem sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską wiadomością była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod wynik ostatniego roku, iż w stosunku z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw trendu w pełnym świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego stopnia z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w przeciągu ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w tym czasie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM może istnieć jedyną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie stanowi w bycie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą plus także pozostałe gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą wysoce zróżnicowane z lat. RPA postępuje w zakresie bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we jakichkolwiek

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i sprawi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w granicę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dołączą do porozumienia w sprawie co najmniej tymczasowego zawieszenia broni w układzie taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

Jednak teraz na startu 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a zarazem nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, a jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stopniach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „czystego i wolnego handlu”.

Program ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie podanej w wysokości 25 proc. na całe przychody brutto na targu amerykańskim generowane z pracy zagranicznej. Wywoła to świetne protesty ze strony partnerów handlowych, bowiem będą wtedy w postaci stare taryfy w obecnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przekazać swoją produkcję do Bądź Połączonych w końcu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i praktyczna zmiana nastawienia w granicę żyć na sytuacja lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, prowadząc do zastosowania istotnego bodźca fiskalnego i gotowego umocnienia SEK. Jak powszechnie było wtedy znaczenie w wypadku szwedzkiej polityki, także jak na startu lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za bardzo w nowoczesnym opodatkowaniu, prowadząc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji dotarła do celu, w którym społeczeństwo broniło się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje dużą i stale rosnącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym jedynym wykluczając ich z licznej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak również ich misje były odpowiednie: otwartość i równość dla wszystkich oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, oraz każde modele pragną istnieć modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, żeby mogły znacznie być. Pozostałe kraje skandynawskie będą polecać o „warunkach dominujących w Szwecji” jak o zagrożeniu, a nie jak o modelu najlepszych praktyk. Szwecja odnajdzie się w recesji, oraz ze względu na swój status małej, otwartej gospodarki, będzie wyjątkowo wrażliwa na całe spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, jak i finansowego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stopniach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, także jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest dawny i biały, czyli chodzi do unie demograficznej, która zanika w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a to roli w wieku 20-40 lat, które są dużo dużo elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w coraz wyższym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a ponadto obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi przesuwają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z bogatszych przedmieść, jak i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do jednego etapu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w historii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wynikają z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo wydaje się być w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, tworząc się na pokrywane przez Węgry – a w kwestii premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i jakości wykonywających na sprawę praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją kulturę przed masową imigracją.

To niemożliwe do życia status quo, a obie cechy będą tworzyły trudności z dołączeniem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie dokładnie procedowana w planie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma dużą zmianę retoryki, która zbiega się w okresie z transferami z UE, ale zaniknie w przeciągu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cenie, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze planować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i sprawi spadek cenie dolara o 30 proc. w kontakcie do dobra. Aby stawić czoła nasilającej się rywalizacji handlowej i chorobom połączonym z rosnącymi zagrożeniami ze strony Stanów Połączonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i kontroli nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co sprawi z ADR największą wartość finansową na świecie. Celem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w istocie prowadzenia całego handlu w ostatnim terenie zdecydowanie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze względu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej części światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą postrzegać coraz mniejszy napływ sposobów na kreowanie swojego podwójnego deficytu. W przeciągu tylko kilku miesięcy USD podzieje na cenie 20 proc. w kontakcie do ADR i 30 proc. w kontakcie do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus