Poradnik jak rozpoznać zaskrońca od żmii?
14 lipca, 2020Lato obecne okres, w którym chętnie spędzamy chwila na gorącym powietrzu i przebieramy się na podróży do lasów, parków, bądź same nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy wybujałe rośliny. Niekiedy, zwłaszcza gdy trwamy w bardzo zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W czasie spotkania tego gada dużo osób jest lęk myśląc, że tak widzi żmiję, ale najczęściej korzysta przed sobą zaskrońca. Te dwa węże odda się dość szybko rozróżnić. Wystarczy tylko zrozumieć i zapamiętać ich rozpoznawalne cechy, jakie są zazwyczaj widoczne już na pierwszy etap oka.
Jak odróżnić zaskrońca od żmii?
Aby rozpoznać te dwa rodzaje węży, należy być informację dotyczącą ich głównych cech, takich jak np. budowa i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że część węży idzie na widok mężczyznę oraz przeważnie nie daje momentu na przygotowanie oględzin. Sprowadzają się jednak osobniki, które wylegują się w ciepłych piaszczystych, bądź kamienistych miejscach i skąd nie zamierzają uciekać. To normalny widok spotykany np. w otoczeniu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W czasie spotkania węża ważną pracą, o jakiej powinniśmy mieć jest ważny zygzak, przebywający na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, możemy stanowić dobrzy. Że jesteśmy bowiem do rezygnowania z różnym typem węża. Jeśli gad jest spokojny możemy też zwrócić uwagę na jego osobę. U żmii stanowi ona znacznie oddzielona z reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce występuje gatunek węża, który dużo chętnie pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na którego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają oczywiście jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie jest zawsze jadowity, stąd więcej nie należy się go bać. W stresie żmija bywa mylona również z zaskrońcem. Takie pomyłki dają się jednak bardzo rzadziej, niż w sukcesu gniewosza plamistego. Zaskroniec bardzo różni się bowiem od żmii. Jego ciało ma jednolity, najczęściej szary, bądź ciemny kolor, natomiast na jego osobie dostają się dwie charakterystyczne żółte plamki. Dzięki nim, bardzo chętnie rozpoznać zaskrońca, jaki nie jest jadowity, natomiast na widok człowieka ucieka, bądź udaje martwego.
zobacz również Portal Wołów
Cechy charakterystyczne zaskrońca
Zaskroniec zwyczajny może mieć do 100 centymetrów długości a niejednokrotnie jest tonu ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej rozpoznać go po kolorze mięsa i braku charakterystycznego zygzaka. Najbardziej istotną cechą zaskrońca są i dwie żółte plamy, spotykające się na jego osobie. Wąż tenże w form zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co stanowi sugerować, że jest suchy i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej korzysta kolor kremowy a stanowi popularniejszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są te dobrze wyższe niż żmije. Grubość ich ciała jest niższa.
Cechy charakterystyczne żmii
Najbardziej istotną cechą żmii jest organizujący na jej ciele zygzak oraz głowa, która szybko daje się z reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź zielone, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To duże węże, jakie są z normy znacznie niższe z indywidualnych typów, takich jak np. dość wysokie zaskrońce. Warto wiedzieć, że w Polsce rzadko, ale przecież występuje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są niemal w sum czarne, stąd też zygzak na ich gronie prawdopodobnie nie być pewny.
Gdy się zachować gdy spotkamy żmiję na domowej możliwości?
Spotykając w bezpośrednim otoczeniu żmiję, nie warto panikować. Zwierze potrafi to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede ludziom nie wykonujmy gwałtownych trendów i nie uciekajmy, tak żeby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby wywołać np. do ukąszenia. Żmija jest niepewna i może ucieknie na nasz widok, chociaż w form, jeśli nie ma drogi ucieczki może nastąpić. Widząc zwierze należy więc powoli odejść. Jeżeli natomiast nieszczęśliwie dołączyło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w strefie kostki, kończynę należy więc unieruchomić, a wtedy starać się unieść w głowę. Gdy jest taka opcja ważna ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak upewniając się, że kobieta ukąszona gości w zacisznym miejscu. Daleko jest też umieścić na ukąszenie zimny okład, który nieco zmniejszy opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak jak smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak łatwo wezwać karetkę. To konieczne ze powodu na potrzebę dania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.
zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?